+48 720 720 335

furgonetkapunkt.chorzow@gmail.com

  720 720 335

Jak prawidłowo zapakować i dobrze zabezpieczyć przesyłkę?

19 lutego 2023

Paczki wysyłane przez sklepy i hurtownie internetowe pokonują różne odległości – mogą być wysyłane zarówno w obrębie jednego miasta, jak i pokonywać nawet kilka tysięcy kilometrów. Podróż paczek wysyłanych za pośrednictwem firm kurierskich lub Pocztą Polską to długi proces logistyczny, podczas którego zawartość paczki może być narażona na uszkodzenia.

 

Spis treści

 

 

 

 

Jak zabezpieczyć przesyłkę i w jaki sposób zrozumieć kwestię planowania transportu?

 

Zróżnicowanie wysyłanych towarów jest potężne. Przed pakowaniem przesyłki należy zweryfikować, jaki produkt wysyłamy, tj. czy jest to towar podatny na uszkodzenia, jaka jest jego waga, jak duża jest jego wartość, a także w jak daleką podróż się wybiera. Sprecyzowanie specyfiki przesyłki umożliwi jej prawidłowe zabezpieczenie.

 

Folia lub koperta bąbelkowa

 

Wysyłając towar, warto otoczyć go folią bąbelkową lub – jeżeli przedmiot jest niewielkich gabarytów – można go umieścić w kopercie bąbelkowej. Pęcherzyki powietrza zabezpieczą towar przed uderzeniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli przesyłany produkt jest szczególnie cenny lub podatny na zniszczenia, warto owinąć go paroma warstwami folii.

 

 

Karton ochronny, pudełko

 

Tak zabezpieczony towar powinien być umieszczony w pudle lub kartonie ochronnym. Im grubszy karton, tym zapewni on większą ochronę zawartości i lepiej wytrzyma dłuższy proces logistyczny.

Należy dobrać odpowiedni rozmiar kartonu – zbyt mały karton może pęknąć na krawędzi pod wpływem nacisku lub uderzeń, a zbyt duży nie ochroni przesyłki przed uszkodzeniami. Towar przesyłany w zbyt dużych kartonach może ulec zgnieceniu i pęknięciu, a także nieodpowiednio zabezpieczony będzie przesuwał się w kartonie podczas transportu.

 

 

Wypełniacze do kartonów

 

Jeżeli przesyłamy mniejsze produkty w kartonie, w wolnej przestrzeni należy umieścić wypełniacz. Usztywni on konstrukcję kartonu oraz dodatkowo będzie absorbował energię uderzeń podczas pakowania i transportu paczki. Najpopularniejszymi wypełniaczami do paczek są: torebki z powietrzem, wypełniacze styropianowe (skropak) i wełna drzewna. Wysyłając wiele przesyłek i chcąc zaoszczędzić czas oraz pieniądze, warto zaopatrzyć się w duże opakowanie wypełniacza, które wystarczy na wypełnienie przestrzeni w wielu paczkach. Producenci oferują nawet 25 kg worki z wełną drzewną, która idealnie nadaje się do pakowania drobnych przesyłek.

 

 

Taśma pakowa

 

Karton z przesyłką powinien być dokładnie zaklejony mocną i grubą taśmą do pakowania. Najlepiej sprawdzi się taśma typu Duck Tape. Można oczywiście użyć innych taśm do pakowania, np. brązowe lub transparentne taśmy 3M. Dbając o image przedsiębiorstwa, warto pokusić się o zakup taśmy z logo firmy.

 

 

 

Folia stretch

 

Szczelne związanie spakowanego kartonu folią stretch usztywni konstrukcję, zabezpieczy przesyłkę przed odkształcaniem się, pęknięciami i wgnieceniami. Folie stretch oferowane są w 1 – 3 kg szpulach. Jeżeli chcemy ukryć zawartość przesyłki, warto postawić na czarną folię stretch.

 

 

 

Adresowanie i etykietowanie paczki

 

Odpowiednio zapakowaną paczkę należy okleić listem przewozowym. Należy pamiętać, aby umieścić go w widocznym dla kuriera miejscu. List przewozowy musi zostać zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi – można w tym celu wyposażyć się w specjalne koperty na list przewozowy lub zalaminować go transparentną taśmą klejącą. Nie należy umieszczać listu przewozowego pod folią stretch, ponieważ nie będzie on możliwy do odczytania i zeskanowania. Przesyłkę warto dodatkowo zabezpieczyć naklejkami zależnie od transportowanego towaru.

 

Warto dodatkowo umieścić na kartonie informację dla kurierów – np. w przypadku transportu delikatnego towaru umieszczenie etykiety „Ostrożnie, szkło” lub „Ostrożnie, nie rzucać” może uchronić zawartość przesyłki przed nieodpowiednim obchodzeniem się z nią.